NaslovnicaGIA -Gospodarska informativna agencijaGIA HrvatskaZapočela gradnja Verne tvornice autonomnih električnih vozila u sklopu VGP Parka Zagreb

Započela gradnja Verne tvornice autonomnih električnih vozila u sklopu VGP Parka Zagreb

Objavljeno:

spot_img

Zagreb, 11. veljače 2025. (GIA) – Na 28.500 kvadratnih metara unutar novog poslovnog parka VGP Park Zagreb u Lučkom kraj Zagreba, započela je gradnja prve tvornice za autonomna električna vozila u Hrvatskoj. Projekt zajedno realiziraju Verne, hrvatska kompanija koja razvija inovativni ekosustav urbane autonomne mobilnosti, i europska kompanija VGP, poznata kao pružatelj visokokvalitetnih nekretnina za logistiku i industriju.

U sklopu novog poslovnog parka od ukupno 10 hektara u Lučkom – VGP Parka Zagreb, napreduju radovi na izgradnji tvornice za velikoserijsku proizvodnju autonomnih električnih vozila.

“Izgradnja Verne tvornice za velikoserijsku proizvodnju strateški je važan korak za našu kompaniju i značajan doprinos razvoju automobilske industrije budućnosti u Hrvatskoj. Ovo je prva tvornica takve vrste u regiji, čime Hrvatska zauzima ključnu poziciju u modernoj automobilskoj industriji. Sva Verne vozila proizvodit će se u Hrvatskoj te odavde izvoziti na globalna tržišta. Zadovoljni smo zbog suradnje s VGP-om, liderom u industriji, koji svojim tehničkim iskustvom osigurava uspješnu realizaciju ovog zahtjevnog projekta. Bitno je naglasiti kako izgradnja Verne tvornice, troškovi njezina održavanja te dodatna sredstva koja će Verne uložiti u opremanje dolaze isključivo iz privatnih investicija i nisu povezani s EU financiranjem”, istaknuo je Marko Pejković, glavni izvršni direktor i suosnivač Vernea.

Pokretanje radova na VGP Park Zagreb predstavlja ulazak VGP-a u Hrvatsku. Proizvodni pogon za autonomna električna vozila bit će izgrađen prema potrebama i specifikacijama Vernea.

Proizvodni pogon opremit će se najmodernijom tehnologijom za proizvodnju, sklapanje i testiranje Verne autonomnih vozila. Realizacija ovog projekta Hrvatskoj će donijeti brojne koristi te predstavlja značajan iskorak našeg gospodarstva prema razvoju digitalnih i zelenih tehnologija u proizvodnji. Po završetku gradnje, tvornica će otvoriti do 400 radnih mjesta.

Dovršetak građevinskih radova predviđen je za kraj ove godine, dok će tvornica s radom po planu projekta započeti 2026. godine. U početku je planirana proizvodnja od nekoliko stotina vozila, s postupnim povećanjem kapaciteta proizvodnje u skladu s dinamikom razvoja projekta.

Izvor i foto: 404

Objavljeno 11. veljače 2025. Sva prava pridržana PoslovniFM.

spot_img

Pretplati se

Novo

Hrvatski startup razvija bioplastiku koja bi mogla zamijeniti milijarde tona otpada

Hrvatski startup razvija bioplastiku koja bi mogla zamijeniti milijarde tona otpada

Novo izdanje dionica za akviziciju PIK Vrbovca i ESOP program za zaposlenike: BOSQAR INVEST službeno dobio podršku dioničara za novu fazu...

Ambicija Bosqara nam je realizirati najveći SPO od strane privatne kompanije na hr-vatskom tržištu kapitala dosad”, izjavio je Darko Horvat, predsjednik Uprave BOSQARA

Posljedice lošeg upravljanja

Došlo je vrijeme da svatko svoju krizu riješi sam ili u društvu podjednako sposobnih pojedinaca.

Tjedna ponuda poslova – posao.hr 11.5.2026.

Deset atraktivnih ovotjednih poslovnih prilika i ovaj tjedan donose PoslovniFM i Portal posao.hr.
spot_img