NaslovnicaGIA -Gospodarska informativna agencijaGIA PoslovanjeKnjiga narudžbi, backlog, Grupe KONČAR u trećem kvartalu dosegnula gotovo dvije milijarde...

Knjiga narudžbi, backlog, Grupe KONČAR u trećem kvartalu dosegnula gotovo dvije milijarde eura

Objavljeno:

spot_img

Zagreb, 31. listopada 2024. (GIA) – Po završetku prvih devet mjeseci, KONČAR je ostvario neto dobit od 116,6 milijuna eura, što je za čak 141,4% više od ostvarenja u prva tri tromjesečja prethodne godine. U odnosu na usporedno razdoblje iz 2023., značajno su porasli i prihodi od prodaje proizvoda i usluga, i to za 133,5 milijuna eura, a ukupno iznose 734,6 milijuna eura. Udio izvoza u navedenim prihodima iznosi gotovo 73%, a najznačajnije uspjehe KONČAR pritom nastavlja bilježiti upravo na vrlo zahtjevnom i kompetitivnom tržištu Europske unije. Izvoz u zemlje EU-a ostvaren je u vrijednosti od 398,2 milijuna eura, što je za 35,3% više od ostvarenog tijekom prvih devet mjeseci 2023. godine. Optimizam za nastavak snažne tržišne prisutnosti ulijevaju novougovoreni poslovi koji su s krajem rujna dosegli 1,28 milijardi eura, pri čemu se gotovo milijarda eura ili 76,5% odnosi upravo na izvozna tržišta.

Uz nove značajne iskorake u pogledu ostvarenih rezultata i daljnjeg jačanja globalne konkurentnosti, ključan oslonac za nastavak pozitivnih trendova predstavlja upravo stanje otvorenih obveza, backlog. Ovaj financijski pokazatelj, koji u slučaju Grupe KONČAR posljednjih godina neprekidno doseže nove rekorde, ponovno je ostvario značajan rast te s krajem rujna iznosi 1,96 milijardi eura. Pritom su ugovori za 2025. i naredne godine dosegnuli iznos od 1,52 milijarde eura. Nadalje, EBITDA je u prva tri kvartala porasla za 75,5 milijuna eura te iznosi 139,5 milijuna eura, dok EBITDA marža iznosi 19%. Promatrajući društva Grupe KONČAR, posebno visoku konkurentnost pokazali su KONČAR – Distributivni i specijalni transformatori, koji su uz 43% veće prihode u odnosu na prošlu godinu, ostvarili 2,8 puta veću neto dobit od ostvarenja u istom razdoblju lani.

Uz daljnji pozitivan trenda rasta, posebno smo ponosni na provedene strateške aktivnosti kojima smo u trećem kvartalu nastavili niz poslovnih i razvojnih iskoraka, usmjerenih na dodatno pozicioniranje KONČARA u ekskluzivan krug najutjecajnijih europskih proizvođača za provedbu ciljeva zelene energetske tranzicije. Usvajanjem nove Strategije poslovanja, pod nazivom Ljudi, tehnologije, investicije – KONČAR 2030., nastavljamo intenzivnu transformaciju Grupe KONČAR s ciljem još ozbiljnijeg jačanja globalne prisutnosti sa suvremenim i digitaliziranim portfeljem proizvoda, rješenja i usluga za energetski, transportni i industrijski sektor. Uz odličnu ugovorenost

za sljedeću godinu, ali i naredne godine, očekujemo daljnji rast svih segmenata poslovanja. Naglasak će i dalje biti na nastavku investicijskog ciklusa kojim se osuvremenjuje proizvodni portfelj usmjeren na energetsku tranziciju, daljnjem unaprjeđenju operativnog modela koji će omogućiti jačanje tržišnih kompetencija te na razvoju ljudskih potencijala koji su temelj svih naših uspjeha“, ističe mr. sc. Gordan Kolak, predsjednik Uprave KONČARA.

U skladu s tržišnim trendovima i značajnim rastom potražnje za transformatorima, koji utječe i na potražnju u vertikalnim djelatnostima proizvodnje transformatora, KONČAR je u trećem tromjesečju uspješno finalizirao pregovore te sklopio sporazum o zajedničkom ulaganju s dugogodišnjim partnerom Siemens Energy AG. Cilj zajedničkog ulaganja je izgradnja tvornice i uspostava društva za proizvodnju transformatorskih kotlova u kojem će KONČAR biti većinski vlasnik s udjelom od 60%.

Nadalje, uz strateške i operativne promjene, KONČAR je u svom redovnom poslovanju tijekom trećeg kvartala ostvario više ugovora od značaja za cijelu Grupu. U segmentu urbane mobilnosti i infrastrukture sklopljen je ugovor o kupoprodaji šest elektrodizelskih motornih vlakova za daljinski promet s HŽ Putničkim prijevozom d.o.o. u vrijednosti 57,3 milijuna eura te ugovor o kupoprodaji 20 tramvajskih vozila sa Zagrebačkim električnim tramvajem d.o.o. u vrijednosti od gotovo 40 milijuna eura. U segmentu prijenosa i distribucije električne energije ističe se ugovor za rekonstrukciju visokonaponskih trafostanica za EAC Cipar, vrijedan 13,7 milijuna eura. Uz navedeno, Dalekovod je odabran kao najkonkurentniji ponuđač za  projekt izgradnje 420 kV dalekovoda u Norveškoj, vrijedan više od 63 milijuna eura.

Naposljetku, snažan vjetar u leđa za daljnji poslovni razvoj KONČARU daje i činjenica da visoke stope rasta prihoda i još više neto dobiti u posljednje četiri godine nisu prošli nezamijećeno u investicijskoj javnosti. Navedeno potvrđuje cijena dionice koja je krajem trećeg kvartala premašila iznos od 400 eura po dionici, dok je tržišna kapitalizacija dosegnula iznos od 1 milijarde eura.

Izvor i foto: Milenium promocija/Končar

Objavljeno 31. listopada 2024. Sva prava pridržana PoslovnIFM.

spot_img

Pretplati se

Novo

Poslovni rezultati OTP Grupe za prvo polugodište 2026. godine

OTP Grupa u prvom je polugodištu 2026. zadržala snažne rezultate uz normalizirani ROE od 21 posto, rast prihoda i kreditiranja te stabilnu kapitalnu poziciju.

Prihodi i EBITDA BOSQAR INVESTA porasli 40 posto u prvoj polovici godine

Grupa je dodatno ojačala financijsku poziciju s 259 milijuna eura novca i sma-njenjem omjera neto duga i EBITDA-e na 1,08x, jačajući temelje za nastavak rasta i novih akvizicija

KONČAR ugovorio investicijsku podršku vrijednu 320 milijuna eura s grupom vodećih međunarodnih i domaćih financijskih institucija

Ukupno će 370 milijuna eura biti usmjereno na proširenje i modernizaciju proizvodnih kapaciteta, razvoj novih tehnologija te povećanje proizvodnje ključne elektroenergetske opreme i infrastrukture.

Intesa Sanpaolo objavila rekordne rezultate za prvo polugodište i povećala projekcije

Program zapošljavanja predviđa uključivanje 13.100 mladih ljudi u Grupu

Mlinar investira 12 milijuna eura u osječku tvornicu bureka

Mlinar, dio hrvatske investicijske grupacije BOSQAR INVEST ulaže 12 milijuna eura u značajno povećanje kapaciteta osječke tvornice bureka, udvostručujući proizvodnju kroz novu automatiziranu liniju.
spot_img