Za uspješan početak karijere, osim poznavanja područja i djelatnosti u kojoj se zapošljavamo, najbitnije je da u sredinu u koju dolazimo dođemo s otvorenim umom te da upravo to istaknemo na sebi, jer je činjenica da nakon srednje škole i dalje ne znamo gotovo ništa o samom radu već pretežno teoriju. A voljela bih raditi nešto što me na kraju dana ispunjava, da se ne budim svaki dan sa željom da sam negdje drugdje, iskrena je Karla Zrinski, maturantica Upravne škole u Zagrebu, koja u ovom trenutku najviše gravitira upisu stručnog studija fizioterapije i vrsna sportašica.

Iako i to, kako je kazala u razgovoru za Poslovni FM, projekt TeenBiz, ne mora biti konačna odluka jer je više opcija u igri, a i sad kreće završno poglavlje srednje škole i državna matura.

Karla se, inače, bavi sportskim penjanjem već 11 godina.
– U reprezentaciji sam od 2020. godine. Višestruka sam državna prvakinja te sam se natjecala na raznim natjecanjima europske i svjetske razine. Neki od mojih najistaknutijih rezultata su 6. mjesto na Europskom juniorskom kupu u Slovačkoj i 19. mjesto na svjetskom juniorskom prvenstvu u Kini, pomalo skromno će reći, iako su to veliki uspjesi za jednu 18-godišnjakinju.

A što se tiče budućnosti i rada, Karla i dalje nije sigurna u područje u kojem se vidi, ali, napominje kako se dobro snalazi u radu s ljudima. Iako nije pretjerano razmišljala o dostupnosti radnih mjesta jer, kako kaže, treba na miru završiti srednju školu i upisati studij, po broju stranih radnika na nekim radnim mjestima vidi kako u Hrvatskoj nedostaje radne snage, što znači i da je veća dostupnost različitih radnih mjesta za mlade.

Ipak, neki zabavan posao u pokretu je – želja. Ali i zbog toga da joj na kraju dana ostane vrijeme za ostale okupacije kao što su sport, obitelj i prijatelji.

Poduzetništvo je opcija

Poduzetništvo i rad u nekom startupu, jednog dana kao opcija, zapitali smo je. Da, odmah je i bez ikakve sumnje odgovorila.

– Definitivno bih voljela jednom okusiti i način rada u takvim poduzećima pogotovo ako je većina zaposlenih mlađe dobne skupine kao i ja. Smatram da bi mogle proizaći mnoge kvalitetne i kreativne ideje. Sviđa mi se i ideja o tome da imam nešto svoje i što sam ja ostvarila.

Kao prednosti ulaska mladih u poduzetništvo definitivno vidim inovativnost i kreativnost. No kao neki izazov na pamet mi pada podcjenjivanje ostalih tj. starijih u industriji, promišlja glasno Karla. I dodaje da je logično pritom biti u strahu od neuspjeha koji mi mogao uzrokovati veliki gubitak.

No, najviše me je strah u vlastito razočarenje, otkriva Karla.

Zato je biti kreativan i ipak na početku imati neku financijsku sigurnost, jednako važno kad razmišljam o sebi jednog dana u poduzetništvu. Bez jednog nema drugog, naglašava.

Još jedno sjajno razmišljanje je podijelila s čitateljima. Naime, na upit koje bi promjene trebalo napraviti kako bi mladi započeli karijeru, Karla odgovara kako mladi, prije svega, moraju osvijestiti da ne mogu odmah doći na visoke pozicije i da trebaju prvo željeti raditi. I dokazati se. Isto tako bi starije generacije već zaposlenih, kvalitetnih radnika, trebali imati strpljenja i konkretno pokazati mladima kako biti što bolji radnik i što bolje obavljati svoj posao.

Osvrnula se i na obrazovne programe koji pripremaju mlade za poduzetništvo.
– Smatram da su itekako potrebni jer je bitno poznavanje teorije onoga čime se planiramo baviti, no isto tako mislim da bi svim tim programima dobro došlo više praktičnog dijela ili predavanja nekih ljudi koji su na različite načine ušli i razvili se u tim poslovnim vodama. Dakle, slušanje iskustva onih koji su prošli sve ono što nas čeka, smatra Karla.

Poslovi budućnosti
Procjenjujući kako će najperspektivniji u budućnosti biti poslovi vezani uz znanost, naprednu tehnologiju i biologiju, Karla drži da je to povezano uz razvoj umjetne inteligencije. Pri čemu takvi poslovi imaju veliki potencijal i potražnju za njihovim razvijanjem.

Vidi i da bi do zanimanja moglo nestati za 10-ak godina, što nije nužno loše no ima i svojih mana.
A na upit je l’ se priprema za karijeru u industriji koja još nije u potpunosti razvijena, Karla uz smiješak ističe kako bi prvo dobro bilo pokriti ono što je već razvijeno i da imamo neki pojam o tome kamo bi se moglo nastaviti. No, ako se radi o tome da nije razvijeno u Hrvatskoj definitivno bi trebalo otići na neka predavanja vani kako bi u biti naučili o tome te također odraditi tamo i staž. Pa se vratiti.

– Iako bi htjela studirati u inozemstvu, krenut će studirati u Zagrebu. Cilj je definitivno prikupljanje znanja te mogućnost da budem što kompetentnija na samom tržištu rada kada za to dođe vrijeme. Osobno mi je bitno uspjeti balansirati studij sa svojim sportom. Studij u svakom slučaju treba biti prioritetan, no treba samo dobro uskladiti rasporede te biti svjestan svojih mogućnosti i kapaciteta, iskrena je Karla.

A rad uz te dvije preokupacije?
Glavni problem vidim u radnom vremenu i istodobnom održavanju ritma studija i sportskih aktivnosti. No, najveći motivatori u životu i karijeri su Karli vlastito zadovoljstvo i želja za stalnim napretkom.

Razgovarala: Ema Buković Foto: Poslovni FM/Privatni arhiv
U Zagrebu 19. ožujka 2025. Objavljeno u sklopu projekta TeenBiz Zagreb, kojeg podupire Grad Zagreb.