2024. godina prolazi doista brzo, vijesti kojima smo svjedočili bile su i jesu svakojake, kao i „krajolik“ u kojem su oblikovane, a promjene brže nego ikada. Do dolaska 2025. pravo je vrijeme da se zapitamo što možemo očekivati u godini  koja dolazi, što ona donosi području odnosa s javnostima i komunikacijskoj industriji?

Pregledavajući dostupne izvore u beskraju online prostora raduje da je na vodećem mjestu PR TRENDOVA 2025. pristup usmjeren čovjeku, posebice zato jer su 2024. godinu obilježile brojne „teme i dileme“ vezane uz umjetnu inteligenciju, formiranje zakonodavnog okvira te načine na koje će i gdje zamijeniti ljudska bića.

Naučili smo da umjetna inteligencija i njeni alati mogu biti i jesu kvalitetan saveznik u svakodnevnom poslovanju različitih djelatnosti ili životu pojedinaca, no imperativ postaje potrebna količina znanja i stalno educiranje oko njenog korištenja. Uranjajući sve dublje u prostor „suživota“ s umjetnom inteligencijom, svatko od nas zasigurno je otkrio brojne prednosti, no jednako tako i nedostatke, koji se dovoljnim poznavanjem onog s čime radimo, mogu pretvoriti u snage.

Na tragu toga, zapravo se oslobađa velik prostor (vrijeme) za pristup usmjeren čovjeku jer neke operativne zadatke danas (uz dovoljnu količinu potrebnog znanja) možemo prepustiti #AI pomoćnicima, kvalitetnije gradeći odnose.  A to će posljedično zasigurno pozitivno utjecati na podizanje kvalitete i izgradnju potrebnih odnosa kao važne sastavnice svake komunikacijske strategije. Pazeći pritom da „kormilo“ uvijek držimo u svojim rukama, dolazimo do održivosti, transparentnosti i etičkih stavova koji će kao takvi, u godini koja dolazi, imati sve veću ulogu i u odnosima s javnostima. Veća osobna i korporativna odgovornost uz jasne stavove o važnim društvenim pitanjima i s tim povezane vrijednosti postaju važan dio identiteta svakog brenda i ono što, uvažavajući razlike, stvara dodatnu konkurentsku prednost.

U 2025. godini rast će i značaj odnosno utjecaj glasa vlastitih zaposlenika koji, u doba društvenih mreža, postaju jednako važni kao i poruke koje se šalju drugim kanalima komunikacije. Njihove priče i iskustva temeljena na autentičnosti svakako doprinose jačanju brendova iznutra i prema van. Upravo zato, stalno treba imati na umu da zaposlenici nisu samo radna snaga, već ambasadori brenda koji mogu i trebaju stvarati snažnu vezu s publikom. Veliko da u komunikacijskim strategijama stoga i za #Employerbranding.

Tehnološki napredak i praćenje trendova i nadalje će snažno utjecati na PR industriju pa će nastavak integracije  umjetne inteligencije, digitalnih alata i platformi o kojima danas možda i ne sanjamo, promjene u algoritmima i sl. i nadalje utjecati na komunikacijske strategije i načine komunikacije brendova, stvarajući vidljive točke razlike kod onih koji njime znaju upravljati i na pravi način ga koristiti.

Daljnji strateški pomak u industriji odnosa s javnostima bit će uvjetovan otvaranjem novih prilika za stvaranje utjecaja i povezanosti, uz naglasak na potrebu brze prilagodbe u sve izazovnijem krajoliku poslovanja. Podaci i informacije o angažmanu, pojavnosti i dosegu postaju sve dostupniji (i traženiji), utjecaj mikroinfluencera raste, kvalitetno upravljanje LinkedIn profilima otvara nove prostore u stručnom pozicioniranju, a očekuje se i rast PR budgeta.

Videozapisi, podcasti, infografike i druge sve viđenije forme/multimedijalni sadržaji bit će sve neizostavniji dio brojnih PR strategija. Jer publika danas u velikoj mjeri očekuje dinamičan i angažirajući sadržaj koji prenosi poruku na lako razumljiv, zabavan i iznad svega emocionalno angažiran način. Trebat će se znati istaknuti u sve zasićenijem digitalnom prostoru pa je logično tko tu ima prostora za uspjeh.

Izazovi i rizici u nadolazećem razdoblju ono su čime treba znati upravljati i na vrijeme ih predvidjeti, bez obzira govorimo li o promjenama javnog raspoloženja i medijskih politika, padu povjerenja, zlonamjernim aktivnostima, nastupu klasičnih kriznih situacija ili nečem trećem te se s njima svaki brend u narednom razdoblju itekako treba znati nositi. Svijet online medija i društvenih mreža ne dozvoljava spore reakcije pa će #Issuesmanagement i #kriznokomuniciranje imati još veću ulogu.

Ono što će svakako imati sve važniju ulogu jest #SEO i kreiranje sadržaja, koji kroz detaljne analize i upravljanje podacima te stvaranje ciljanih poruka, postaju nezamjenjivi alat povećanja vidljivosti i angažmana uz očekivani doseg prema ciljanim javnostima.

Za kraj možemo zaključiti da, u godini koja je pred nama, našu struku očekuje daljnje proučavanje i korištenje sofisticiranih tehnoloških alata, pametno korištenje podataka i otvaranje fronta još kvalitetnijeg definiranja ciljanih javnosti i poruka uz naglasak na SEO. No,  uspjeh nikako neće ovisiti o tehnologiji jer će pravi izazov biti u svemu tome i nadalje strateški razmišljati i kreirati i/ili zadržati ljudski dodir, vraćajući se vrijednostima koje umjetna inteligencija ne može i nikada neće nadoknaditi. I nadalje ćemo koristiti poznate komunikacijske modele i strategije koji će uz nove alate dobiti dodatnu vrijednost, otvarajući prostor za napredak PR stručnjaka, pojedinaca i kompanija.

Autorica: Nataša Cesarec Salopek, Agencija IM&C Foto: IM&C

Objavljeno 17. listopada 2024. Sva prava pridržana