Poslovno okruženje u zadnjih je par godina dosta zahtjevno. Prije smo tretirali krize kao nešto što se događalo u određenim vremenskim intervalima, a trenutačno imamo situaciju u kojoj je nekakva krizna situacija ili krizni način funkcioniranja zapravo novo normalno stanje i samim tim je potrebno prilagoditi se i adekvatnije funkcionirati u takvom okruženju te, ujedno, odgovoriti na izazove koje postoji s radnom snagom. Time upravljanje mora biti agilnije, fluktuaciju zaposlenika tumačiti kao nešto normalno, imati procese onboardinga koji moraju biti efikasni, brzi i sveobuhvatni, a često i ne samo na hrvatskom, nego i na engleskom jeziku, ocijenio je i razgovoru za Poslovni FM Krešimir Kvaternik, interim manager i konzultant, trenutno zamjenik predsjednika Uprave Čakovečkih mlinova dd.

Manageri moraju zato imati određeno iskustvo, proći izazove kroz određene hijerarhijske razine, uz naravnu određeno obrazovanje. Kroz interakciju s mladim ljudima, uočava se razlika, a to je radna snaga i zato se i toj novoj radnoj snazi moramo prilagoditi, načinu i funkcioniranju u novom okruženju. Dobar manager mora znati delegirati, izabrati dobar tim, dobar način komuniciranja…

Kao manager važno je znati upravljati ljudima i približiti im se te znati slušati i respektirati dotadašnje procese u kompanijama. Odnosno imati suradnju, ali što ne znači ne donijeti i nova iskustva te dati novi pogled na situaciju. Ali biti i otvoren i za nove prijedloge tj. da ima otvoren odnos za nove ideje zaposlenika. Poticanje, otvorenost, disciplina, smjer.. važne su smjernice za managera, istaknuo je Kvaternik u podcastu Ritam posla, u razgovoru s urednicom Lidijom Kiseljak.

Kvaternik prošao je u karijeri uprave većeg broja tvrtki, radio je kao i konzultant, a trenutačno je u ulozi privremenog managera u Čakovečkim mlinovima u kojoj su Mlin i pekare te mirovinski fondovi stekli oko 90 posto vlasništva i gdje tek slijede procesi daljnjeg jačanja i pozicioniranja na tržištu.

Velik je broj tvrtki u kojima je radio u upravama, od Petrokemije, FINA-e, HAC ONC-a, INA-e… i nije svugdje bilo jednostavno, jer je trebalo raditi između ostaloga raditi i rezove i gdje se je susretao s otporima sindikata.

U karijeri je prošao puno branši, a kaže da mu je u tome pomoglo upravo početni konzultantski posao, jer se tu stekne analitički pristup i razmišljanje kako firma funkcionira.

– Kao relativno mlad bio sam suočen s problemima uprava, njihovim izazovima i generiranjem potencijalnih rješenja. Govorimo o optimizaciji i reinženjeringu poslovnih procesa, govorimo o organizacijskim promjenama, o strategiji… Tijekom tog razdoblja čovjek se zaista istrenira, ima jedan, discipliniran, organiziran pristup analizi samih društava. I to je meni omogućilo da se relativno brzo svugdje uključim i razumijem kako društvo funkcionira, uz naravno formalnu edukaciju, dakle, MBA te studije ekonomije i političkih znanosti; to je nekakva kombinacija onoga što je meni omogućilo da se relativno brzo snađem u bilo kojoj okolini i novom društvu, bilo proizvodnom ili onom koje pruža usluge, kazao je Kvaternik. Cjelovit, vrlo informativan razgovor poslušajte u streamu prvog poslovnog radija PoslovniFM, na podcast platformama Mixcloud i Spotify (u nastavku izravno linkovi) ili preuzmite za kasnije slušanje, kad god želite.

Konzultantski posao je više analitički koncipiran, tu je pristup na sam izazov koje određen društvo ima te je fokus na primjenu najboljih praksi u svrhu rješavanja nekog konkretnog izazova. Upravljanje nosi druge izazove. Između ostaloga fokusirati se i oslanjati se na dobro upravljanje ljudima. Kada se radi u tvrtkama, na vodećim pozicijama, tada je velik fokus na upravljanju, uključujući i ljude. Sagledavanje s vrha, motiviranje ljudskih resursa, koji su trenutačno i hot tema u upravljanju, jer smo u kratkom periodu od 4-5 godina, došli u situaciju od viška zaposlenih do potražnje za njima. Brzo se dogodila ta transformacija, pa se je i pristup upravljanja morao promijeniti, ocjenjuje.

U Čakovečkim mlinovima, gdje je Kvaternik trenutačno privremeni manager, završen je proces na temelju još lani najavljene javne ponude, odnosno zajedničkog djelovanja Mlin i pekare te mirovinskih fondova. Nakon pozitivnog mišljenja Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja te objave javne ponude, sada Mlin i pekare izravno kontroliraju 31,2 posto dionica Čakovečkih mlinova, AZ mirovinski 33,8 posto te PBZ CO 24,8 posto. Mlin i pekare inače kontroliraju i pekarne Klare te trgovački lanac Prehranu, kao i obiteljsku tvrtku Plodinec. Čakovečki mlinovi od prije drže maloprodajni lanac trgovina Krk.

U ponudi za preuzimanje navedena je namjera konsolidacije grupa Mlin i pekare te Čakovečki mlinovi s, kako se navodi, svrhom povećanja konkurentnosti i proširenja poslovanja, optimizacije troškova te povećanja baze klijenata uz planiranu modernizaciju poslovanja. Također, namjerava se pokrenuti restrukturiranje unutar obje Grupe što bi moglo uključivati i povećavanje kapitala Čakovečkih mlinova.
Kvaternik kaže da je konsolidacija normalan slijed u pekarskom i mlinarskom segmentu.

Strategija društva je da ima premium proizvode, da se kvaliteta održi te da se naravno omogući profitabilnost dioničarima. Kaže kako su Čakovečki mlinovi prepoznatljivi po svojoj kvaliteti, a koja je važan čimbenik. Posljednjih godina puno je uloženo u kapacitete i kvalitetnu opremu, uz postojeće znanje i iskustvo koje se generacijama prenosilo.