Povjerenje suvlasnika koje imaju predstavnici suvlasnika teško je steći, a lako izgubiti. Zato je važno odgovorno upravljanje pričuvom, stvaranje jasne liste prioriteta za ulaganja te ulaganja u kvalitetu zgrade, jer to izravno utječe na povećanje vrijednosti nekretnine. Svi suvlasnici moraju biti svjesni da im je zajednička odgovornost održavanje i unaprjeđenje svoje zgrade, jer to vodi većoj vrijednosti njihovih nekretnina, istaknuo je u razgovoru za PoslovniFM Boris Škoti, predstavnik suvlasnika stambene zgrade u zagrebačkom naselju Zapruđe.

Škoti je u razgovoru s urednicom podcasta Zgradonačelnik, Anom Leko Vučković, podijelio svoja iskustva i uvid u izazove s kojima se suočavaju predstavnici suvlasnika u održavanju zgrada. Škoti je dugogodišnji predstavnik suvlasnika u zgradi sa 188 stanova, izgrađenoj 1965. godine. Zgrada, iako već prilično stara, nije među najstarijima u Hrvatskoj, no zahtijevala je, napominje, značajna ulaganja u održavanje.

Govoreći o međuljudskim odnosima u zgradi, Škoti je istaknuo važnost povjerenja među suvlasnicima. Njegovo pravilo je da osobni odnosi ne smiju utjecati na poslovne obveze u zgradi, te je nastojao organizirati susjede kroz zajedničke aktivnosti poput uređivanja dječjeg igrališta ispred zgrade, što je pomoglo u jačanju zajedništva među stanarima.

– Jako sam se angažirao da se uredi dječje igralište ispred zgrade, imamo tu puno sprava i još ćemo to pojačati. Imamo stol s klupicama i čim dođe proljeće svaki drugi tjedan se tamo slavi neki rođendan, ljudi se druže i tako se zbližavamo i upoznajemo, rekao je Škoti.

Kada je riječ o novom Zakonu o održavanju i upravljanju zgradama, Škoti smatra da će zakon donijeti promjene, iako nije ispunio sva očekivanja. Ističe da je zakon dobrodošao. Ali, izazov za mnoge predstavnike suvlasnika je strah od sankcija i nesigurnost u vezi s mogućnostima ispunjavanja novih obveza. Smatra da bi se neke ovlasti, koje Zakon prenosi na suvlasnike, mogle delegirati na suvlasničko vijeće, čime bi postupci postali jednostavniji. Cjelovit, autentičan i inspirativan razgovor poslušajte u streamu prvog poslovnog radija Poslovni FM, na podcast platformama Mixcloud i Spotify (u nastavku izravno linkovi) ili preuzmite za kasnije slušanje, kad god želite.

Škoti je ispričao kako je postao predstavnik suvlasnika. Naime, on i njegova supruga doselili su se u zgradu 2008. godine, a tijekom renoviranja stana upoznao je mnoge susjede. Primijetio je nekoliko problema u vezi s upravljanjem zgradom, održavanjem i međuljudskim odnosima među stanarima. Stoga je 2015. godine okupio grupu od oko 15 suvlasnika i pokrenuo postupak izrade novog međuvlasničkog ugovora, kako bi uveo jasnija pravila o upravljanju zgradom i trošenju sredstava pričuve. Novi međuvlasnički ugovor usvojen je 2017. godine, a ključna promjena bila je uvođenje suvlasničkog vijeća, čime se smanjio prostor da predstavnik suvlasnika samostalno donosi odluke.

Upravljanje pričuvom i ulaganja u zgradu

Pričuva zgrade ostala je na istoj razini, i to od 4 kune po četvornom metru, odnosno današnjih 0,54 eura. Škoti ističe da nastoji zadržati tu razinu s obzirom na financijsku situaciju mnogih suvlasnika. Na računu zgrade bilo je samo 9.000 eura kada je „preuzeo“ zgradu, dok je nakon pet godina stanje naraslo na 70.000 eura. Iako su uložena značajna sredstva u radove, Škoti napominje da je svaka kuna (svaki cent) morala biti pažljivo utrošena. Uz to, smanjena je naknada predstavniku za 20 posto, a prve dvije godine nije primao nikakvu naknadu.

Među prvim većim ulaganjima bili su radovi na zamjeni antenskog sustava, zamjena žarulja u LED žarulje koje se aktiviraju na pokret, ugradnja prigušnica na radijatore, zamjena ventila na vertikalama u podrumu, nabava novih protupožarnih aparata te sanacija stubišta, koje je bilo u lošem stanju i slično. Osim toga, obavljen je prijepis iz Knjige položenih ugovora u Zemljišne knjige.

Škoti također aktivno prati informacije i savjete na internetu, uključujući Facebook grupu “Predstavnici suvlasnika” i portal ZGRADOnačelnik.hr, koji smatra vrlo korisnima za dobivanje odgovora na konkretna pitanja i pronalaženje rješenja za probleme u zgradama.

– Na internetu danas imate praktično sve, imate jednu veliku količinu stručnih radova u kojima su mnogi problem, imate sudsku praksu i ja se ustvari najviše educiran kroz to – praksa Ustavnog suda, praksa Vrhovnog suda, praksa Županijskih sudova, upravo po pitanjima koji se tiču ovoga našega dijela posla. Tako da je internet blagodat, samo ga treba znati koristiti i treba znati razlučiti, Treba ići ipak na radove koji su na neki način verificirani i onda iz njih ovaj crpiti informacije – kaže Škoti u razgovoru za PoslovniFM, podcast Zgradonačelnik.

Urednica i voditeljica: Ana Leko Vučković Foto: Darko Buković/PoslovniFM

Objavljeno 31. ožujka 2025. Sva prava pridržana PoslovniFM.