Ne budemo li učili, ne budemo li se usavršavali, pratili što se događa, lako je moguće da ćemo prestati biti relevantni. Bitno je za ljude da toga stvarno budu svjesni. Nije isto raditi sada kao što je bilo raditi prije 20 godina i da mnogi neće dobro proći ako se ne budu razvijali, ocijenila je za PoslovniFM Milana Malešev, vlasnica i direktorica poduzeća Learning makeover.
– Pojedini zaposlenici ili više nisu znatiželjni ili ih se potiče da budu znatiželjni. Postoji naš poslovni identitet i kako pojedinci sebe vide i šta bi htjeli biti u tom poslovnom svijetu. Ako oni mogu nekako vizualizirati i zamisliti stvarno kakvi bi voljeli biti, kakav tip profesionalca, onda im je lakše ići ka tomu cilju. Nekad nedostaje upravo te motivacije, pojedini su previše značaja dali privatnom identitetu i ograničili se u tom smislu, a mi smo mnogo više od toga. William James je rekao kako imamo onoliko identiteta koliko ima grupa kojima pripadamo i do čijeg mišljenja nam je stalo. Tako da nismo mi samo jedno nego smo mnogo više, istaknula je Malešev.
U podcastu Psihologija uspjeha, kojeg uređuje i vodi Tanja Pureta, Malešev je na upit komentirala i trenutno stanje s mladim generacijama koji, pokazuju trendovi, ne odlaze samo zbog novaca iz organizacije nego zbog prelazaka na daljnje, dubinske razine, kad se povećava i odgovornost.
– Da, razvoj može biti neprijatan i suočavanje sa svojim ograničenjima je neprijatno. Mi svi volimo sebe gledati u pozitivnom svjetlu i niste u zoni komfora kada se suočite kako nešto ne umijete ili vam je teško napraviti. Suočavati se s grašekama i proći kroz to minsko polje grešaka je nešto za što treba imati hrabrosti i naravno dobru i adekvatnu podršku organizacije, ocijenila je Malešev. Cjelokupan podcast poslušajte odmah na podcast platformama Mixcloud i Spotify ili preuzmite za kasnije slušanje.
Posebno je pritom bitno neformalno učenje, upitala je Pureta.
– Uloga formalnog učenja koje dajemo mladim zaposlenicima, kolegama, najviše ima i imala je smisla na početku, kako bi razumijeli dobru osnovu, kako cijeli taj sistem treba izgledati, što sve trebaju znati. Dobra je praksa kad se na kraju nekog velikog projekta, ponovo sudionici nađu i rekapituliraju sve te lekcije iz prakse i zapravo upakiraju u novu ladicu znanja. Učenje nije aktivnost koja je izolirana. Mi učimo cijelo vrijeme, učimo dok radimo i nije samo intelektualna aktivnost, nego zahtjeva i uključuje cijelo naše biće. Pritom je bitno i emocionalno investiranje, jer ako mislite da je pojedino postavljanje na višu razinu u nekom sustavu kao managera mijenja percepciju da ste netko, a da drugi nitko to ne potvrđuje, to je onda i pitanje mentanog zdravlja, ocijenila je Malešev.
– Mi smo ustvari identitetski uključeni u to što učimo i koliko ćemo učiti u zavisnosti je od toga kakav nam je identitet, jer nam on služi kao mreža kroz koju promatramo svijet. Neke ćemo stvari propustiti vidjeti, nekim stvarima ćemo se opirati, nećemo ih htjeti naučiti jer se ne uklapaju u onu sliku koju mi o sebi imamo i u to što mi o sebi mislimo i kakvi mi hoćemo biti, naglašava.
Ako hoćemo učiti zaposlenike ne trebamo pristupati konceptualno, nego im treba pričati priče, zapitala je urednica Pureta.
– Tako je! I tako upakirano oni dugo to i pamte. Vi koncepte naučite i zaboravite, ali priče se pamte kada su upečatljive, jako dugo. Još kada je vizualno tu, onda se stvarno može puno postići, jer vrlo je izazovno držati pažnju sada, privući pažnju i zadržati je, zaključila je Milana Malešev razgovor za PoslovniFM.
Autorica: Tanja Pureta Foto: Darko Buković/PoslovniFM
Emisija Psihologija uspjeha pretvorena je u tekst pomoću umjetne inteligencije, korištenjem platforme Beey tvrtke NEWTON Technologies Adria d.o.o., partnera prvog poslovnog radija PoslovniFM. Priredio za objavu: Ivor Buković.
Objavljeno 9. lipnja 2023. Sva prava pridržana PoslovniFM.