Pazite sad, područje kojim se bavi i, da, jedna je riječ, zove se psihoneuroendokrinoimunologija. To je zapravo znanost koja proučava vezu između uma i tijela, tu neraskidivost uma i tijela. Znamo da je Andrija Štampar utvrdio kako nema zdravlja bez mentalnog zdravlja. To nisu nekakve nove spoznaje, međutim nove spoznaje su one koje nam kroz različita znanstvena istraživanja kontinuirano dokazuju i pokazuju da je ta veza neraskidiva, da je ta veza toliko jaka i bitna jer se pokazuje kod raznih stanja i bolesti, poput dijabetesa, depresije, sindroma iritabilnog crijeva, istaknula je u razgovoru za Poslovni FM Anja Oppenheim Barešić, odnedavno poduzetnica, vlasnica Psihopeje.
Detaljno se u razgovoru s urednikom podcasta Mislište, Sandrom Kraljevićem, osvrnula i pojasnila povezanost crijeva s raznim bolestima te dvosmjernu komunikaciju mozga s crijevima, a ta je veza, kaže, toliko jaka da se može reći da su crijeva naš drugi mozak. Preporučuje svima knjigu Crijeva sa šarmom.
– Jako malo znamo o utjecaju crijeva na mozak. Danas znamo da se 95 % serotonina stvara upravo u tankom crijevu, a znamo li da je serotonin zvan hormonom sreće i utječe na raspoloženje, utječe i na san, moramo si postaviti pitanje zašto onda, primjerice, depresiju liječimo antidepresivima. A zašto ne pogledamo crijeva? Zašto ne pogledamo utjecaj tog mikrobioma na depresiju i na anksioznost?, upitala je Anja, dodajući da se sve više to ipak čini.
Podcast razgovor objavljujemo upravo danas, 14. ožujka, kada se prvi put u Hrvatskoj obilježava Nacionalni dan psihologa, s ciljem popularizacije psihologije, isticanju važnosti mentalnog zdravlja i prevencije mentalnih poteškoća. A zašto baš 14. ožujka? Datum nije odabran slučajno – 14. ožujka 2003. godine donesen je prvi Zakon o psihološkoj djelatnosti, kojim je psihologija postala regulirana profesija u Hrvatskoj. Cjelovit, vrlo informativan, autentičan i inspirativan razgovor poslušajte u streamu prvog poslovnog radija Poslovni FM, na podcast platformama Mixcloud i Spotify (u nastavku izravno linkovi) ili preuzmite za kasnije slušanje, kad god želite.
– Jako teško mi je bilo odlučiti se između kliničke psihologije i organizacijske psihologije, odgovorila je na upit urednika podcasta Mislište Sandra Kraljevića. Iako sam provela 10 godina u različitim organizacijama, tinjala je ta stalna želja za kliničkom psihologijom, što je bio razlog zašto je upisala kognitivnu bihevioralnu psihoterapiju, paralelno to završavala i volontirala u studentskom savjetovalištu.
– Postavila sam si pitanje koji bi to posao omogućavao da se istodobno bavim psihoterapijom ili psihološkim savjetovanjem, zapravo radom sa individualnim klijentima, ali da istovremeno radim i u HR-u, jer u tome vidim smisao, vjerujem da bi mogla napraviti neke promjene. Iako sam dugo razmišljala nisam dobila odgovor i shvatila možda nije ključ u traženju takve organizacije, nego i stvaranju takve organizacije. Tako je pala odluka za samostalno poduzetništvo i izlazak iz comfort zone, ukratko opisuje početke Oppenheim Barešić
Pritom, nastavlja, kod HR-a je uvijek važno imati na umu da je u centru organizacija, dok je u u psihoterapiji ipak u centru pojedinac.
A na upit što je to onda well-being, spremno odgovara kako postoji onoliko well-being definicija koliko postoji kompanija. Zašto? Jer well-being ovisi o kulturi kompanije, a zapravo govorimo o dobrobiti, blagostanju zaposlenika unutar kompanije. A svi moramo biti svjesni da postoje nekakve inicijative koje mogu biti korisne svima, naglašava. U podcastu i pojašnjava kako bi ona postavila tu priču unutar neke organizacije. Poslušajte



Autor i urednik: Sandro Kraljević Foto: Darko Buković PoslovniFM
Objavljeno 14. ožujka 2025. Sva prava pridržana PoslovniFM.