Radili smo na ozbiljnim transformacijama u velikim tvrtkama, s promjenama strukture, digitalizacijom, upravljanjem podacima, proizvodnjom, definicijom proizvoda i slično, ali iako je softver radio i sve procedure, promjene ne idu kako je zamišljeno, sve zapinje. Nakon brojnih krugova razgovora, shvatim dvije stvari – da su ljudi čak 90 posto promjena te da u okruženju, niti u postojećim konzultantskim tvrtkama, nema sustavnog pristupa koji će sa zaposlenicima pratiti sve promjene u tvrtkama, za optimiranje poslovanja, ali će ih educirati, motivirati, pokrenuti na promjenu. I tako sam krenuo, osnivajući vlastitu tvrtku koja će se s time baviti, otkrio je u razgovoru za PoslovniFM, Drago Cmuk, sada partner u Forvis Mazarsu, za Digitalno savjetovanje.

Drago, stručnjak je za digitalne strategije, savjetovanje menadžmenta i promjene u organizacijskoj kulturi kroz digitalnu transformaciju, u razgovoru s urednikom podcasta Mislište, Sandrom Kraljević, približava načine i smjerove kako pomaže tvrtkama da se strateški transformiraju i stvore konkurentsku prednost korištenjem vodećih digitalnih platformi i tehnologija.

– Najveću ozbiljnost postiže čovjek kada postane kao dijete, uronjen u igru. Znači, potpuno prisutno, potpuno obuzeto igrom. S jedne strane ta situacija je ozbiljna, toliko je i neozbiljna jer je postignuta opuštenost i važnost i usmjerenost na svrhu. Jer ako nisi u tom mandatu, sve se vrlo brzo vidi je’l fejki te se kroz razgovor otrkije koji su to pravi problemi jer se sustavi ne bore s digitalnim problemima, to dolazi kasnije, iskreno će Cmuk.

– Ajmo ga ne zvati izazov, nemojmo ga uljepšavati, ajmo reći imamo problem i to veliki problem, što je najbitnije jer ako problem nije velik, onda nije velika ni prilika, naglašava Cmuk.

– Mi volimo promjene dok su pozitivne i da se događaju oko nas. Mi samo ne volimo da se nas mijenja, ustvrdio je Cmuk. Cjelovit, autentičan i inspirativan razgovor poslušajte u streamu prvog poslovnog radija Poslovni FM, na podcast platformama Mixcloud i Spotify (u nastavku izravno linkovi) ili preuzmite za kasnije slušanje, kad god želite.

Upitan o primjeni digitalizacije u tvrtkama i tvornicama, Cmuk odgovara kako zna puno naprednih tvrtki, zna puno onih koji se trude, koji imaju 200-300 robota u svojim pogonima.

– A to nisu pametne tvornice, nego su samo automatizirane, to je razina 3.0 industrije. A mi danas razgovaramo o razini 4.0 do koje došlo tek 5-6 posto svih tvrtki na svijetu, navodi Cmuk.

Dodatno odgovara kako je prvo potrebno u kompanijama mijenjati procese.

– Procesi su zapravo glavni, zato što zbog ubrzanja svijeta, društva, svega, nestaje procesno razmišljanje ili sistemsko razmišljanje, a za promjene ljude treba pripremiti, kaže Cmuk. Dodaje da taj je problem povezan i s obrazovanjem jer se u obrazovnom sustavu djecu uči štrebati, a ne sustavno razmišljati.

Što je onda krajnja vrijednost digitalne transformacije?, zapitao je urednik Kraljević.

– Digitalna transformacija je tu da najjeftinijim resursom proizvede više vrijednosti, u konačnici više novca. Nekad olakšava edukaciju, nekad olakšava pristup nekim resursima, nekad omogućava da nečija kreativnost dođe do izražaja. Ona omogućuje da se staviš na svjetsku pozornicu.

No, kako netko može sad završiti na svjetskoj pozornici, to znači da i netko drugi to može. I otvore se vrata svima, stvara velika konkurentnost, ali i velika prilika. I na kraju, istaknu se najbolji, kaže Cmuk, zaključivši da je naša borba od digitalne transformacije ista kao svaka druga borba promjene.

Urednik: Sandro Kraljević

Objavljeno 11. travnja 2025. Sva prava pridržana PoslovniFM.