Pionirski put nikada nije lagan. Činjenica da je veganski restoran s fokusom na lokalne i održive prakse u Hrvatskoj zapravo nešto potpuno novo. Puno toga je još u povojima, tržište nije zasićeno što je u jednu ruku dobro, ali s druge strane treba puno toga posložiti jer nema utabanog puta. Tu leže mnogi izazovi, ali najveća vrijednost i podrška radu su sjajne povratne informacije i međusobne preporuke, istaknuo je u razgovoru za PoslovniFM Dario Kožul, osnivač i vlasnik franšize plant based restorana BioMania.

I odmah spremno odgovara kako je ime nastalo stvarnim opredjeljenjem za bio, a u tome zna nekad biti manijakalno posvećen, kaže uz smiješak.

Mi smo isključivo organski, ‘od polja do stola’ veganski restoran, prvotno smješten u Bolu na prelijepom otoku Braču, odnedavno u Zagrebu, ističe Kožul koji se u razgovoru s Ljiljanom Kukec, urednicom podcasta Franšizni klub, prisjetio samih početaka rada u Bolu te ‘3 minute razgovora’ s načelnikom Bola koji je na plaži Zlatni rat htio nešto posebno.

Prisjetio se Kožul i svoje karijere po brojnim kontinentima i zemljama gdje je radio, od Mađarske, Italije, Filipina, Tajland, Kine, Pakistana do Indonezije, naglasivši da je upravo u Indoneziji otkrio održivost kao poslovni model, sa svim svojim zakonitostima u turističkom segmentu. A bavio se s puno toga, među ostalim, i razvojem projekata nekretnina, do stambenih, poslovnih do hotelijerskih.

Održivost prožima sve čime se bavimo, ističe Kožul, pojašnjavajući i detaljnije u razgovor put traženja takvih dobavljača, uza koje ima samo riječi hvale. Cjelovit, autentičan i inspirativan razgovor poslušajte u streamu prvog poslovnog radija Poslovni FM, na podcast platformama Mixcloud i Spotify (u nastavku izravno linkovi) ili preuzmite za kasnije slušanje, kad god želite.

Kožul detaljnije govori o odluci o pokretanju prve franšize u Zagrebu, u frekventnoj Tkalčićevoj ulici, kao i načinima komunikacije, svjestan, kako kaže, da se oslanjaju na ciljane goste, koji dolaze izravno, a ne slučajno.

Osvrće se i na problem radne snage i dužeg čekanja na dozvole stranim radnicima, kao i na dobavljače jer koriste zaista potpuno svježe i najkvalitetnije namirnice koje dolaze iz organske proizvodnje ili biodinamičke. Zbog toga mu je, kaže, ipak lakše u Zagrebu i okolici pronaći takve. Dodaje i da ima prednost jer je i sam ekološki proizvođač, poznaje ekološke proizvođače, a i u u savezu je ekoloških proizvođača Hrvatske, koji okuplja baš ljude koji su vrlo sličnih razmišljanja.

Višekratno ponavlja kako je potpuno netočno da održive prakse otežavaju posao, odnosno da ga čine kompleksnim. A zapravo održivost i profitabilnost idu ruku pod ruku. Je l’ treba radit nešto više? Da, ali rezultat toga je veća profitabilnost u svemu, naravno ako je primijenjeno na pravi način. Dakle, to je nešto što je zaista važno komunicirati, istaknuo je, među ostalim, Kožul u razgovoru za PoslovniFM.

Urednica i voditeljica: Ljiljana Kukec

Objavljeno 4. travnja 2025. Sva prava pridržana PoslovniFM.