Zagreb, 14. siječnja 2025. (GIA) – UniCredit Grupa, čija je Zagrebačka banka članica, najavila je pokretanje nove runde inicijative „UniCredit for CEE“ za 2025. godinu u sklopu koje nudi konkretna financijska i savjetodavna rješenja diljem Srednje i Istočne Europe. Cilj je pomoći malim i srednjim poduzećima u regiji da povećaju svoju produktivnost i konkurentnost, kao i da izgrade održive poslovne modele kroz inoviranje i usvajanje tehnologija.

Zahvaljujući partnerstvu s više od 20 međunarodnih i lokalnih ustanova te nadležnih institucija, više od 9.000 malih poduzeća diljem Srednje i Istočne Europe može dobiti financijsku potporu u ukupnom iznosu od 2,3 milijarde eura u okviru inicijative UniCredit for CEE 2025. Među brojnim pogodnostima za klijente ističu se niži zahtjevi osiguranja, opipljive cjenovne pogodnosti, posebni uvjeti upravljanja računima, mentoriranje i savjetodavni programi vezani za zaštitu okoliša, društvenu odgovornost i korporativno upravljanje (ESG).

Inicijativa je najavljena tijekom The Central & Eastern European Foruma, vodećeg događanja koje svake godine u Beču okuplja više od 2.000 vodećih izdavatelja, ulagača, banaka, posrednika i donositelja politika iz više od 45 zemalja.

Teodora Petkova, direktorica UniCredit Grupe zaSrednju i Istočnu Europu, na CEE Forumu istaknula je kako su rezultati izvješća ‘Budućnost europske konkurentnosti’ ukazali na činjenicu da Europa zaostaje za SAD-om i Kinom u inoviranju i produktivnosti. „Jedna od preporuka u izvješću uključuje daljnje pojednostavljivanje pristupa financiranju za mala i srednja poduzeća, kao i poticanje inoviranja i skaliranja. S obzirom na našu misiju da budemo banka za budućnost Europe, usklađujemo svoju strategiju s onim što je važno za europsku agendu. Inicijativa UniCredit for CEE korak je prema podršci strategiji Europe za povećanje svoje konkurentnosti“, istaknula je Petkova.

Rezultati UniCreditovog istraživanja ukazuju na to da mala i srednja poduzeća imaju važnu ulogu u gospodarstvima srednjoistočne Europe. „Mala i srednja poduzeća Srednje i Istočne Europe doprinose prometu i zapošljavanju više nego u sličnim zemljama u Europskoj uniji. Osim toga, mala i srednja poduzeća u toj regiji doprinose BDP-u više od velikih poduzeća. Istovremeno, međutim, ostvaruju nižu produktivnost u usporedbi s većim poduzećima. Jedna od mjera za rješavanje tog problema jest daljnje poboljšanje pristupa financiranju“, istaknula je na CEE Forumu Gökçe Çelik, UniCreditova viša ekonomistica za Srednju i Istočnu Europu.

Zahvaljujući inicijativi UniCredit for CEE 2024. banka je u Srednoj i Istočnoj Europi osigurala povoljnije financiranje s međunarodnim i lokalnim partnerima u iznosu većem od dvije milijarde eura za više od 9.300 malih i srednjih korporativnih klijenata.

„Već 2024. godine stavili smo mala i srednja poduzeća u središte našeg poslovnog modela. Više od 66.000 malih korporativnih klijenata dobilo je financijsku podršku u iznosu od 16 milijardi eura. Stvorili smo zajedničku poslovnu platformu kako bismo ponudili maksimalnu vrijednost i brže i učinkovitije služili malim i srednjim poduzećima kroz pojednostavljivanje i digitalizaciju naših procesa. Dobar su primjer toga prilagođena platforma za razmjenu digitalnih dokumenata, koja je razvijena na sedam različitih tržišta u Srednoj i Istočnoj Europi, te daljnje poboljšanje naše usluge na daljinu, koju klijenti smatraju bržim, učinkovitijim i praktičnijim načinom pristupa svom financijskom partneru“, objasnila je Petkova.

Prema predviđanjima UniCreditovih makroekonomista, poduzeća u Srednoj i Istočnoj Europi poslovat će u okruženju koje je prepuno izazova. „Usprkos tome, očekujemo rast između dva i tri posto u većini zemalja Srednje i Istočne Europe u 2025. godini, što je više od stopa rasta u Zapadnoj Europi“, istaknula je Gökçe Çelik.

„U Hrvatskoj očekujemo ekonomski rast od oko 3,3%, što bi i dalje zadržalo hrvatsku ekonomiju kao jednu od najbrže rastućih u EU i SIE, kao i proteklih godina. Glavni pokretač takvog rasta bi trebala biti domaća potražnja, zasnovana na rastu realnog dohotka, osobnoj potrošnji, snažnoj apsorpciji EU fondova i postupnom oporavku privatnih investicija “, dodao je Hrvoje Dolenec, direktor Makroekonomskih i tržišnih analiza Zagrebačke banke.

Tim Unicreditovih makroekonomista koji je pripremio prognozu za za 2025. godinu, istaknuo je kako će rast biti uglavnom potaknut domaćom potražnjom u regiji.

Izvor i foto: Unicredit Zagrebačka banka