Zagreb, 11. rujna 2020. (Udruga Krupan list) – Ovih dana svjedočimo o medijskim objavama o mogućnosti da multinacionalna kompanija BAT napusti Hrvatsku, zatvaranjem TDR. Posljedice koje se spominju su gubitak radnih mjesta u Kanfanaru, te da će to imati za posljedicu i gašenje proizvodnje duhana u Podravini i Slavoniji.
U cijelu priču uključio se i sindikat PPDIV-a otvorenim pismom premijeru Plenkoviću.
Hrvatska proizvodnja duhana prije ulaska BAT-a na hrvatsko tržište bila je na godišnjoj razini 10-11 milijuna kilograma, te ju je proizvodilo oko 800 OPG-ova. Vrijednost proizvodnje bila je oko 200 milijuna kuna.
Danas nakon 5 godina prisutnosti BAT-a u RH, godišnja proizvodnja je na razini 7 milijuna kilograma, te ju proizvodi oko 400 OPG-ova, vrijednost proizvodnje je oko 140 milijuna kuna. S tendencijom stalnog pada iz godine u godinu. Tako da je u 5 godina izgubljena vrijednost u proizvodnji duhana od oko 60 milijuna kuna. Razloga je mnogo, najveći je visoki troškovi proizvodnje i najmanja otkupna cijena u Europi i okruženju, koja je manja za 30-40 %, te monopolizirano tržište, koje ne dozvoljava proizvođačima da ugovaraju proizvodnju sa kupcima u Europi i svijetu.
Prije ulaska BAT-a na tržišta RH gotovo da i nije bilo uvoza tzv.sirovog duhana (suhi duhanski list) , jer je domaća proizvodnja bila dostatna . U 2020 g uvoz sirovog duhana , veći je od domaće proizvodnje. Udio domaćeg duhana , domaće proizvodnje u duhanskim proizvodima u RH , prije je bio i više od 60% , a danas gotovo da ga i nema.
Nakon svega izrečenog , postavlja se pitanje : da li će propasti hrvatska proizvodnja duhana odlaskom BAT-a ili hrvatska proizvodnja propada prisustvom BAT-a.
Odgovor je jasan. Odlaskom BAT-a hrvatska proizvodnja neće propasti , jer su već na rubu propadanja prisustvom BAT-a. Najavom odlaska BAT-a iz RH , može samo pozitivno djelovati na proizvodnju duhana u RH , jer će se tražiti nova rješenja kako sačuvati proizvodnju duhana od propadanja.
Jedno od rješenja svakako je koncentracije proizvodnje u jedinu domaću preradu Agroduhan iz Slatine , koja svojim kapacitetom može preuzeti cjelokupnu RH proizvodnju , te uspostavom linije za izradu duhanskih proizvoda , daje uokvireni proces „ od sjemena do dima“ , što stvara dodanu vrijednost kroz postupak prerade i finalizacije proizvoda i to sve u domaćem vlasništvu. Takav model osigurava dugoročno održivost proizvodnje duhana u Podravini i Slavoniji , sigurnost radnih mjesta , te sigurnu i stabilnu opskrbu duhanskim proizvodima . Ovakav model daje jednostavniju i bržu komunikaciju između aktera duhanskog biznisa u pogledu kontrole i suzbija sivog tržišta.
Ono što moramo naglasiti da se u medijskom prostoru ovih dana i pritiscima na Vladu RH, često spominje i proizvodnja duhana , te proizvođači. Odgovorno tvrdimo da proizvođači duhana , ne sudjeluju u pritiscima i linču na Vlade RH , već naprotiv želimo s Vladom RH tražiti rešenja u ovo vrlo izazovno vrijeme za proizvodnju duhana u RH. Postavljamo si pitanje , gdje su svi ti ljudi , koji danas spominju proizvodnju duhana, bili svih tih posljednjih 5 godina propadanja proizvodnje duhana u RH , nismo čuli sindikate , nismo čuli i druge koji se danas kunu u proizvodnju duhana. Očito se sa proizvođačima manipulira kada treba braniti nečije interese , a kada treba njihove , tada nema glasa. Na temelju toga postavlja se pitanje da li radno mjesto u Kanfanaru vrijedi više od radnog mjesta u Podravini i Slavoniji , da li jedan poljoprivrednik , seljak ili težak vrijede manje od radnika u TDR.
Zaključno : Odlazak BAT-a iz RH je odluka uprave, a ne Vlade RH , te problem za lokalno stanovništvo u Kanfanaru . Proizvodnja duhana u hrvatskoj ima perspektivu , što se ovih dana, moglo čuti i na danima županije Virovitičko -podravske , gdje je nazočio i vrh Vlade RH, stoji u priopćenju Udruge hrvatskih proizvođača duhana Krupan list.