Zagreb, 17. prosinca 2024. (GIA) – Učinak društveno odgovornog poslovanja trenutno je važniji i potrebniji lokalnoj zajednici i okolišu nego samim tvrtkama jer u pitanju je dugoročna borba za opstanak planeta i bioraznolikost. No, prepoznaju li i korisnici tu nužnost? Odgovor na to pitanje možemo potražiti u nedavno objavljenim rezultatima ankete Međunarodne poštanske korporacije (IPC). IPC svake godine provodi veliko istraživanje o navikama i ponašanjima kupaca prilikom kupovanja u e-trgovinama unutar svoje zemlje, a nedavno je objavila rezultate takva istraživanja obavljenog među hrvatskim internetskim kupcima. Istraživanje je provedeno u lipnju 2024. na uzorku od 1043 online kupca u RH s tim da su ciljana skupina u istraživanju bili potrošači koji su u e-trgovinama u Hrvatskoj kupovali najmanje jednom u zadnja tri mjeseca.
Ispitanici su morali ocijeniti i koliko se slažu s nekoliko tvrdnji o održivosti. Pritom se pokazalo kako se 23% njih izrazito slaže s tvrdnjom da je među različitim tvrtkama teško uspoređivati njihove izjave o brizi za okoliš. Samo je 7% kupaca izrazito spremno platiti više za proizvod koji je prikladniji za okoliš u usporedbi sa sličnim proizvodima. Također, 12% anketiranih izrazito preferira dostavne tvrtke koje minimiziraju emisije nastale u dostavi, a 7% daje izrazitu prednost online kupovanju rabljenih proizvoda zbog brige o okolišu.
U istraživanju se ispitanicima također postavilo i pitanje je li im ikada bila ponuđena održiva dostava uz dodatno plaćanje za nju na što je potvrdno odgovorilo 22% anketiranih. Taj je postotak, primjerice, u Finskoj iznosio 38%, a na Novom Zelandu 15%, a prosječan rezultat istraživanja je 24%. Pritom je samo 6% Hrvata kojima je bilo ponuđeno plaćanje za održivu dostavu nju uistinu i platilo što je otprilike oko prosjeka cijelog istraživanja koji iznosi 7%.
Istraživanje je sadržavalo i nekoliko tvrdnji kojima se željelo ispitati kako kupci gledaju na održivost. Tako se, primjerice, 36% izrazito slaže s time da bi e-trgovac trebao, a ne kupac, plaćati za održivu dostavu; 24% misli da je održiva dostava nejasan pojam i da zbog toga za nju neće plaćati, 22% bi radije primilo paket nekoliko dana kasnije ako je to povoljnije za okoliš, dok se 17% izrazito slaže s time da bi preferiralo ugljično neutralnu dostavu paketa. Također, 11% ispitanika izrazito se slaže s time da su zabrinuti zbog utjecaja koji ima istodnevna dostava na okoliš, no samo je 5% ispitanika izrazito spremno dodatno plaćati za održivu dostavu, a 30% njih ne bi za nju nikad dodatno platili.
Prema rezultatima istraživanja jasno je da tvrtke imaju još puno prostora u edukaciji korisnika te upravljanjem vlastitim utjecajem na zajednicu i okoliš jer društveno odgovorno poslovanje nema alternativu. To znači djelovanje i provođenje aktivnosti u okviru ESG-a kao glavnih činitelja održivog poslovanja.
Poštanski operatori još 2008. godine prepoznali su svoju ulogu u naporima svjetske zajednice u smanjenju štetnih utjecaja na okoliš pokretanjem Programa za mjerenje i praćenje okoliša (EMMS). Od početka suradnje do danas poštanski operatori smanjili su ukupne godišnje emisije CO2 za gotovo 40% te su se obvezali postići daljnje smanjenje od 50% do 2030. u usporedbi s emisijama iz 2019. godine. Pošte su se obvezale i da će do 2030. raspolagati s najmanje 50% voznog parka kojeg čine vozila na alternativni pogon. U dobroj su poziciji za postizanje cilja jer trenutno raspolažu s udjelom od 28% vozila na alternativni pogon u ukupnoj floti.
Hrvatska pošta u postizanju glavnih ciljeva održivosti oslanja se na najveći vozni park električnih vozila u Hrvatskoj, vlastitu mrežu punionica, energetski učinkovite poslovne objekte i na alternativne dostavne kanale poput paketomata. Zahvaljujući električnim vozilima, biciklima te dostavi na pješačkim rajonima poštari su prošle godine prešli pet milijuna zelenih kilometara, a tvrtka je ukupno uštedjela više od 870 tona CO2.
Izvor i foto: Hrvatska pošta
Objavljeno 17. prosinca 2024. Sva prava pridržava PoslovniFM.