Zagreb, 10. travnja 2025. (GIA) – PwC-ovo 28. godišnje globalno istraživanje mišljenja predsjednika uprava, s posebnim naglaskom na regiju Srednje i istočne Europe, ističe nužnost preoblikovanja poslovnih modela. Rezultati izvješća ukazuju na nužnost prilagodbe poslovnih planova, boljeg iskorištavanja potencijala umjetne inteligencije te uravnoteženja troškova i koristi od održivih ulaganja u uvjetima promjenjive tržišne dinamike.
Optimizam u pogledu gospodarskog rasta: Rezultati istraživanja pokazuju da je 59 % predsjednika uprava iz regije Srednje i istočne Europe optimistično u pogledu globalnog gospodarskog rasta u idućih godinu dana.
Preoblikovanje poslovnih modela nužno, prilagodba i dalje spora: Predsjednici uprava u regiji sve više prepoznaju važnost inovacija i preoblikovanja, a čak 52 % njih vjeruje da, bez promjena, njihov poslovni model neće biti održiv u sljedećih deset godina. Također, 38 % ispitanika navodi da je njihova organizacija u posljednjih pet godina proširila svoje poslovanje na nove sektore.
To, međutim, još uvijek ne znači da su započeli s većim izmjenama poslovnih modela. U prosjeku je samo 5 % prihoda poduzeća u regiji Srednje i istočne Europe u posljednjih pet godina ostvareno iz potpuno novih djelatnosti. Čini se i da mnoga poduzeća iz regije nude iste proizvode i usluge, iako ih plasiraju u nove sektore.
Umjetna inteligencija donosi koristi, ali prepreke su i dalje nedostatak povjerenja korisnika i strateške integracije: Predsjednici uprava u regiji Srednje i istočne Europe već uočavaju prve pozitivne učinke generativne umjetne inteligencije, pri čemu 49 % ističe veću učinkovitost zaposlenika u svakodnevnom radu, a 27 % je zabilježilo rast profitabilnosti. Međutim, primjetan je raskorak između očekivanja od umjetne inteligencije i njezine primjene. Čak 40 % ispitanih očekuje da će generativna umjetna inteligencija povećati profitabilnost njihove organizacije u idućoj godini, no samo 13 % predsjednika uprava u regiji srednje i istočne Europe počelo ju je integrirati u svoje temeljne poslovne strategije, zaostajući za svjetskim prosjekom od 24 %.
Predsjednici uprava u srednjoj i istočnoj Europi nastoje uravnotežiti troškove i prihode od ulaganja koja imaju pozitivan učinak na klimu: 34 % ističe porast troškova zbog ulaganja na području održivosti, dok 32 % bilježi rast prihoda.
Adam Krasoń, predsjednik PwC-a za regiju Srednje i istočne Europe, komentirao je: „Poslovni lideri u regiji Srednje i istočne Europe sve više uviđaju da se moraju mijenjati i prilagođavati. Iako su uglavnom optimistični kad je riječ o skoroj budućnosti, više od polovice predsjednika uprava zabrinuto je mogu li njihova poduzeća opstati uz postojeće poslovne modele. Odgovornim korištenjem umjetne inteligencije i usmjeravanjem na održivost, vjerujem da poduzeća u regiji Srednje i istočne Europe ne samo da mogu biti spremna za budućnost, već je i aktivno oblikovati.”
Agnieszka Gajewska, partnerica u PwC-u, voditeljica aktivnosti za klijente i tržišta u regiji Srednje i istočne Europe te globalna voditeljica usluga za sektor javne uprave, dodala je: „Prilagodba i inovacije nisu samo opcija, već osnovni uvjet za opstanak i uspjeh. Iako neka poduzeća u regiji Srednje i istočne Europe već poduzimaju korake prema transformaciji, opseg i brzina tih promjena nisu dovoljni. Proaktivno iskorištavanje novih prilika, učinkovita preraspodjela resursa i unaprjeđenje procesa donošenja odluka načini su na koje poslovni lideri u našoj regiji mogu osigurati ne samo kratkoročni uspjeh, već i opstanak na srednji i dugi rok.” O istraživanju: U razdoblju od 1. listopada do 8. studenoga 2024. godine anketirali smo 4,701 predsjednika uprava u 109 zemalja i teritorija, uključujući 153 predsjednika uprava iz srednje i istočne Europe. Izvještaj za regiju Srednje i istočne Europe dostupan je na stranici https://cee.pwc.com/28th-annual-global-ceo-survey-cee-edition.html
Izvor: PwC Foto: pixabay