Zagreb, 6. prosinca 2022. (GIA) – Koordinacija za medicinske proizvode Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) izražava nezadovoljstvo i zabrinutost postupkom Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje koje je na 64. sjednici Upravnog vijeća održanoj 5. prosinca 2022. snizila cijene medicinskih i drugih proizvoda unatoč nepovoljnoj makroekonomskoj situaciji zbog koje je ugrožena distribucija čak 247 generičkih vrsta pomagala s liste HZZO-a.
Koordinacija je neugodno iznenađena takvom odlukom i žali što HZZO nije prepoznao ekonomsku situaciju na koju HUP upozorava: nabavna cijena medicinskih proizvoda u 2022. porasla je 30-40%, cijena goriva je u pola godine porasla 27,7% i cijena kontejnerskog prometa i drugih transportnih troškova raste. Koordinacija za medicinske proizvode HUP-a smatra da će ova odluka značajno utjecati na živote mnogih bolesnika i članova njihovih obitelji budući da će mnoga pomagala postati nedostupna u Republici Hrvatskoj. Pojedina pomagala, ortopedska, pomagala za inkontinenciju su već postala nedostupna pacijentima u Hrvatskoj ili će to uskoro postati kao posljedica takvih kretanja, a uređaji za mjerenje razine glukoze u krvi već se prodaju daleko ispod nabavne cijene. Dodatno, standard i cijene pomagala su za neke skupine na najnižoj razini Europske Unije.
Upitna dostupnost medicinskih pomagala
Postojeći propisi iz područja ortopedskih i drugih pomagala ne prate aktualne promjene tržišta i zato je dostupnost gotovo svih pomagala s Liste postala vrlo upitna te članovi koordinacije ne mogu jamčiti dostupnost pomagala po cijenama koje je odredio HZZO. Članovi Koordinacije već duže vrijeme apeliraju na Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje i Ministarstvo zdravstva na poteškoće i rizike na koje nailaze kako bi osigurali dostupnost medicinskih pomagala za osiguranike HZZO-a. U cilju osiguravanja dostupnosti medicinskih proizvoda, na inicijativu HUP-a, u Ministarstvu zdravstva održan je sastanak na kojem su sudjelovali i predstavnici HZZO-a te je Ministarstvo zdravstva predložilo donošenje Odluke odnosno Upute HZZO kojom se privremeno dopušta povećanje cijena pomagala. Unatoč tome HZZO je snizio cijene medicinskih pomagala čime je situacija postala neodrživa te prijeti opasnost da će mnogi proizvodi postati nedostupni za pacijente.
Pozitivan primjer u Sloveniji
Postojeći propisi iz područja ortopedskih i drugih pomagala ne prate aktualne promjene tržišta i zato je dostupnost gotovo svih pomagala s Liste postala vrlo upitna. Susjedna Slovenija je reagirala na vrijeme te je njihov nacionalni osiguravatelj 21. lipnja 2022. povećao cijenu pomagala od 10% do 50%, ovisno o tipu pomagala te na taj način osigurao svojim pacijentima nesmetanu opskrbu medicinskim proizvodima. Osim toga, ZZZS (slovenski nacionalni osiguravatelj) je trenutno u razgovorima s predstavnicima industrije vezano za novu korekciju cijena za one grupe proizvoda koje nisu bile obuhvaćene lipanjskim povećanjem.
S obzirom na golemi raskorak između velikog rasta uvoznih troškova i cijena rada te višegodišnjeg pada cijena na Listi HZZO-a, Koordinacija za medicinske proizvode smatra kako je nužno da zdravstvena administracija uvaži zahtjev za hitnim povećanjem cijena medicinskih proizvoda.
O Koordinaciji medicinskih proizvoda HUP-a
Koordinacija medicinskih proizvoda Hrvatske udruge poslodavaca okuplja 60-tak tvrtki koje pacijentima osiguravaju pomagala na područjima inkontinencije, pulmologije, dijabetesa te ortopedska pomagala, pomagala za urogenitalni i probavni sustav, obloge za rane, pomagala za dijalizu i sl.
Izvor: HUP Foto: pixabay