Iako je život ekoloških proizvođača težak i opterećen kompliciranom administracijom, visokom stopom PDV-a, za kraj serijala o ovoj vrsti proizvodnje dvije optimistične priče. Ovi proizvođači već dugi niz godina dokazuju da se i u ovoj vrsti proizvodnje može uspjeti, naravno uz silan trud, odricanje, svakoga dana.
Oni su poznati vinari iz Vinarije Veralda, dolaze iz Istre, hrvatske regije od koje svi možemo učiti jer su u sektoru turizma, uvijek tri koraka ispred drugih.
Zašto spominjemo turizam? Upravo zato što se njihova proizvodnja vina naslanja na turizam, a vino je neizostavan dio svake turističke priče. Isto je i s drugim sugovornikom, iz udaljenog otoka Visa koji ima dugu vinarsku tradiciju, a obitelj Roki je tu tradiciju nadogradila ekološkom proizvodnjom vina.
Marina Diminić Visintin iz Vinarije Veralda, prisjeća se kako je sve počelo.
-Vinarija Veralda počela je s eko proizvodnjom prije deset godina. Bili smo pioniri ekološke proizvodnje u Istri, bojali smo se, nismo znali što nas čeka,no pokazalo se da je to bio dobar izbor. – kaže Marina Diminić Visintin. s obzirom na to da se u ekološkoj proizvodnji koriste samo prirodne supstance, to zahtijeva puno veću brigu, više puta se ulazi u polje. No kada pogledaju unatrag zadovoljni su: -Ponosni smo, pogotovo kad vidimo da su danas mnoge vinarija išle našim putem. Nakon deset godina naša vina su čišća i intenzivnija, ističe naša sugovornica.
Njihova je vinarija smještena na najpoznatijem vinorodnom području sjeverne Istre, na čuvenim brežuljcima Buja koji se protežu između Buje i Brtonigle. Jedna je od najvećih vinarija u Istri, s 33 hektara vinograda i 5 hektara voćnjaka maslina, koji proizvode vrhunska, grand cru vina i neka od najkvalitetnijih maslinovih ulja na ovim prostorima. Vinogradi se uzgajaju i njeguju na ekološki način kako bi se očuvao okoliš od onečišćenja i zadržala veća biološka raznolikost. Proizvodnja vina isključivo od vlastitog grožđa omogućava vinariji kontinuirano praćenje, sprječavanje bolesti, brzu obradu i očuvanje kvalitete.
Svakim danom raste svjesnost o eko proizvodnji, a kad kupci vide zelenu zastavicu to itekako cijene. Danas proizvode 150 tisuća boca godišnje malvazije, terana i refosco, a čak 30 posto se izvozi, najviše u Njemačku i Austriju. Već dugo proizvode i pjenušava vina, a kako se taj trend pjenušavih vina širi njihova bogata ponuda ima bitnu ulogu u turističkoj slici Hrvatske.
Ono što muči sve proizvođače u poljoprivredi, a posebno u ekološkoj poljoprivredi je previsok PDV.
-Doista bi trebalo razmišljati o sniženju previsokog PDV-a na hranu, pa tako i na vino, pogotovo onima koji se bave ekološkom proizvodnjom.-napominje Marina Diminić Visintin.
Vinarija je ponosna što je proizvela najbolje crveno vino na svijetu, potkrijepljeno jedinom i najcjenjenijom vinskom nagradom u Hrvatskoj, nagradom “Platinum Best in Show”, koju je dobila u Londonu 2016. S ovim priznanjem, sorta Teran i istarska regija stavljene su u sam vrh svjetske vinske scene. Veralda je pokretač inovacija u razvoju autohtonih sorti, što je, između ostalog, dokazano senzacionalnim otkrićem prve ruže Teran, koja je ubrzo postala stil u proizvodnji istarskog Rosea, kao i pjenušca, dajući Teranu eleganciju i posve novu dimenziju u sparivanju u enološkom i gastronomskom smislu. Cilj vinarije je razvijati autohtone sorte kroz organsku proizvodnju i inovativne pristupe, kako bi mogli izraziti jedinstvenost, plemenitost i tradiciju teritorija.
Prodaja u zemlji usmjerena je na HoReCa prodajne kanale i Retail prodaju i on line prodaju, a tvrtka posluje i s velikim trgovačkim lancima.
Od 2014. godine Vinarija kontinuirano ulaže u opremu, nove nasade, know-how koristeći pritom Nacionalne mjere poticaja iz fondova EU. zbog čega inovacije, naporni rad, istraživanje čine Vinariju Veralda jedinstvenom.
Roki’s je obiteljska tvrtka osnovana 1991. godine kao nastavak 200-godišnje obiteljske tradicije proizvodnje vina. Legenda kaže da je prvi Roki došao iz Genove u Italiji, početkom 19. stoljeća za vrijeme Napoleonovih ratova. Radio je kao obrtnik-postolar, a ženidbom s imućnom djevojkom dobiva u posjed kuću u Pliskom Polju i nasade vinograda. Napušta svoj obrt i počinje se baviti obradom vinograda i proizvodnjom vina, djelatnostima kojima se njegovi nasljednici bave i dan danas.
Njihov vinski put započeo je otac Niko, a nastavila su ga djeca Oliver i Monika dokazujući kako se obiteljskom slogom može puno napraviti i u poduzetništvu.
-Tijekom 90-ih godina počeli smo s eko proizvodnjom, pet godina su nas pratile nadležne institucije, a nakon pet godina dobili smo i markicu ekološke proizvodnje.- prisjeća se Oliver Roki.
Dugi niz godina obitelj Roki je prodavala vino veletrgovcima, koji su dalje prodavali vino po čitavoj regiji, no sada se najviše baziraju na prodaju vina u svom restoranu i kušaonici.
Oliver Roki objašnjava dio razlika između obične i eko proizvodnje.
-Eko proizvodnja zahtijeva puno više posla, kako u obradi vinograda tako i u samoj proizvodnji vina, a problem je i nedostatak radne snage, pogotovo kod nas na otoku. Mi ne smijemo upotrebljavati opasna sredstva za zaštitu bilja već samo sumpor i bordošku juhu, no zadovoljstvo je kad na kraju imate zdrav proizvod, najprije grožđe, a zatim i vino, navodi Oliver.
Od 1998. obitelj Roki proizvodila je svoj prvi pjenušac “Smash“, a danas po potrebi periodično proizvode pjenušac ‘Epic’. U njihovim vinogradima su vugava, plavac, maraština i tribidrag.
Napominje kako je posebno teško raditi na otocima, primjerice na otoku nema servisera za radne strojeve pa sve moraju slati u Split i dalje. Posebno ih opterećuje previsoka stopa od 25 posto, smanjivanjem te stope na ekološke proizvode poticalo bi sve na veću kupnju eko proizvoda, a proizvođače da krenu s ovom vrstom proizvodnje.
Vodili su se onom smjernicom ‘manje je više’ pa proizvodnjom manjih količina i prodajom u svom restoranu i kušaonici ‘igraju’ na sigurno.
Vlasnici Vinarije Veralda iz Istre i Monika i Oliver s Visa ispričali su lijepe vinske priče i pokazali da se uz puno truda i prepreka od ekološke proizvodnje može živjeti. Možda njihov primjer bude poučan i poticajan za one koji krenu na sličan poduzetnički put, mi s Poslovnog FM ih s veseljem čekamo.
Autor: Ojdana Koharević Foto: Image by Karolina Grabowska from Pixabay
Projekt izrade serijala tekstova Ekološka proizvodnja – sjajne mogućnosti nerealiziranih prilika, autorice Ojdane Koharević, objavljen je uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Programa za poticanje novinarske izvrsnosti za 2024. godinu.
Objavljeno 25. studenoga 2024. Sva prava pridržana PoslovniFM.