Zagreb, 30. lipnja 2023. (GIA) – U sklopu projekta “Jednakost IN stereotipi OUT – škole za budućnost“ provedena su dva vala istraživanja u kojima je sudjelovalo 2649 učenika i učenica iz 28 hrvatskih osnovnih škola o tome kako oni percipiraju temu jednakosti u obrazovanju i kakva su njihova iskustva.
Istraživanje je, između ostalog pokazalo da samopouzdanje djevojčica u vlastite sposobnosti značajno opada tijekom godina. Vjerojatno je to jedan od razloga zbog čega ne odabiru najbolje plaćena zanimanja.
Nastavnici i stručni suradnici osviješteni po pitanju utjecaja rodnih stereotipa i važnosti rodne ravnopravnosti u obrazovanju, imaju mogućnost i priliku mijenjati budućnost obrazovanja od najranije dobi. Razgovori i nastava koje budu provodili te način kako se budu odnosili prema svojim učenicima i učenicama mogu imati značajan učinak na povećanje rodne jednakosti i smanjenje rodnih stereotipa u učionicama, posebice u nastavi predmeta iz STEM područja.
Ohrabrujuće je stoga vidjeti u istraživanju kako nastavnici temu jednakosti u obrazovanju smatraju važnom, no ispostavlja se da o njoj nedovoljno razgovaraju sa svim učenicima, pogotovo starijima.
Predstavljajući rezultate istraživanja Diana Kobas Dešković, predsjednica udruge MODE1, istaknula je kako se nastavnici prilično egalitarno odnose prema učenicima i učenicama uz pojedine izuzetke.
“Nastavnici i nastavnice trude se jednako tretirati učenike i učenice što većim dijelom i uspijevaju osim u području tjelesnog, matematike i jezičnog izražavanja jer značajan broj njih još uvijek prednost daje učenicima u matematici, učenicama u pisanom izražavanju uz općenito očekivanje da su dječaci bolji u tjelesnom. Pokazatelj je to postojanja stereotipa koji utječu na kasnije profesionalne izbore mladih. U kombinaciji s nižim samopouzdanjem učenica takve pristranosti imaju negativan utjecaj na izbor STEM zanimanja te na buduće zdravlje uslijed nedostatka tjelesne aktivnosti kod djevojaka. Edukacijama koje smo proveli u okviru projekta radili smo na osvještavanju takvih, nesvjesnih pristranosti i njihovom otklanjanju ”, objasnila je Kobas Dešković.
Nekoliko zanimljivih zaključnih teza temeljem rezultata istraživanja:
- Razlike u percepciji znanja matematike više rade učenici i učenice koji imaju razrednike
- Kod učenica više zastupljena stereotipna podjela
- Dječaci češće smatraju da ih se proziva za računanje jer su u tome općenito bolji, a djevojčice kada je neka od njih u tome dobra
- Nastavnici češće smatraju da je potrebno više pomoći djevojčicama, a nastavnice dječacima
- Većina nastavnika i učenika smatra da su dječaci dobri u tjelesnom, a manjina da su djevojčice
- Percepcija da su dječaci dobri u tjelesnom raste tijekom godina dok za djevojčice opada
- Samopouzdanje djevojčica u vlastite sposobnosti značajno opada tijekom godina
- Učenici i učenice izražavaju veći stupanj samopouzdanja uz razrednice
- Djevojčice su se u školi češće susrele sa stereotipima
- Roditelji i nastavnici osobe od povjerenja za prijavu nepoštenog odnosa – djevojčice prije roditeljima, a dječaci nastavnicima
- Nastavnici temu jednakosti u obrazovanju smatraju važnom, ali o njoj nedovoljno razgovaraju sa svim učenicima
Među školama koje su sudjelovale u istraživanju i edukaciji nastavnika razredne i predmetne nastave, psihologa, pedagoga, logopeda i edukacijskih rehabilitatora odabrane su one koje su se iznimno potrudile oko teme rodnih stereotipa u radu s učenicima i učenicama i dovele do najboljih rezultata. Njihovi nastavnici i nastavnice te stručni suradnici i suradnice s predstavnicama Grada Zagreba i udruge MODE1 otputovali na studijsko putovanje u Beč.
U Beču su imali priliku čuti kako jedan od najrazvijenijih gradova pristupa tom važnom pitanju.Predstavnici Službe za žene i Antidiskrimunacijskog ureda Grada Beča te WIENEXTRA Instituta za pedagogiju slobodnog vremena predstavili su što sve oni rade na području inkluzije i uklanjanja stereotipa u obrazovanju i vannastavnim aktivnostima za djecu i mlade.
Projekt „Jednakost IN Stereotipi OUT“ provodi MODE 1 u partnerstvu s Gradom Zagrebom i udrugom AFA, financira ga Europska komisija kroz program „Prava, jednakost i građanstvo“, a sufinancira Ured za udruge Vlade RH.
Izvor: MODE1
Objavljeno 30. lipnja 2023. Sva prava pridržana PoslovniFM.