ZAGREB, 3. srpnja 2019. (Hamag-Bicro) – Europska komisija u suradnji s Hrvatskom agencijom za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO), Ministarstvom gospodarstva, poduzetništva i obrta, Ministarstvom znanosti i obrazovanja te Europskom poduzetničkom mrežom, predstavila je unaprijeđeni pilot-projekt Europsko vijeće za inovacije (EIC) 2019. – 2020. osmišljen u cilju pružanja podrške istraživačima, tvrtkama i inovatorima koji razvijaju inovativne i ambiciozne projekte s potencijalom za stvaranje novih tržišta i poticanje zapošljavanja, rasta i napretka u Europi. Kroz pilot-projekt EIC u periodu od 2019. do 2020. godine, na raspolaganju će biti više od 2 milijarde eura.
Okupljene je uvodnim riječima pozdravio Ante Janko Bobetko, član Uprave HAMAG-BICRO-a: „Uzimajući u obzir bogato iskustvo HAMAG-BICRO-a u području istraživanja, razvoja i inovacija, naša Agencija prepoznaje važnost inovativnih start-upova te malih i srednjih poduzetnika za razvoj hrvatskog gospodarstva. Od siječnja 2016. do danas, HAMAG-BICRO je sudjelovao u provedbi 351 projekta iz različitih poziva za istraživanje, razvoj i inovacije, a za koje je ugovoreno 862,2 milijuna kuna bespovratnih sredstava, dok ukupna vrijednost projekata iznosi preko 1,62 milijardi kuna.
Povodom lansiranja EIC-a, Carlos Moedas, povjerenik Europske komisije za istraživanje, znanost i inovacije, izjavio je: “Europsko vijeće za inovacije više je od izvora financiranja. Cilj nam je stvoriti čitav inovacijski sustav kako bi Europa došla u vodeći položaj u području strateških tehnologija i inovacija koje će oblikovati našu budućnost, poput umjetne inteligencije, biotehnologije i proizvodnje energije bez stvaranja emisija. Moramo se usredotočiti na potrebe inovatora jer oni će stvarati radna mjesta, ojačati konkurentnost Europske unije na globalnoj razini i poboljšati našu svakodnevicu.”
Uslijedila je panel diskusija u kojoj su sudjelovali Wolfgang Burtscher (Europska komisija), Mario Antonić (Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta), Irena Kos (Amphinicy Technologies), Vlatka Petrović (Centar za istraživanje, razvoj i transfer tehnologije Sveučilišta u Zagrebu) i Mario Košićek (Ministarstvo znanosti i obrazovanja).
Unaprijeđeni dio pilot-projekta EIC odnosi se na pilot-projekt EIC Pathfinder kroz koji će se podržavati projekti za potporu naprednim tehnologijama od rane faze istraživanja čiji je cilj razvoj radikalnih i inovativnih tehnologija, dok će se pilot-projektom EIC Accelerator financirati poduzeća i start-up tvrtke pri razvoju i širenju inovacija do razine na kojoj mogu privući privatna ulaganja. U okviru EIC Acceleratora poduzeća će imati pristup mješovitom financiranju (bespovratna sredstva i vlasnički kapital) do 15 miijuna eura.
Od trenutka uspostave EIC-a, već je 1276 vrlo inovativnih projekata iskoristilo ukupno dostupna sredstva u iznosu većem od 730 milijuna eura. EIC koji je trenutačno u pilot-fazi, postat će u potpunosti operativan 2021. godine u okviru sljedećeg programa Europske unije za istraživanje i razvoj – Obzor Europa.
Prijave na EIC Pathfinder otvorene su od 18. ožujka i nemaju definiran krajnji rok prijave. Prijave na EIC Accelerator otvorene su od 5. lipnja. Prijave se zaprimaju putem internetske stranice www.ec.europa.eu.