Igranje zapravo ima iza sebe jako puno i edukacije i stručnosti, cijelu filozofiju koju donosi klaun svojim raznovrsnim emocijama. istaknula je u razgovoru za PoslovniFM, Deniza Drusany, izvršna direktorica udruge Crveni nosovi klaunovidoktori, koji djeluju u čak 34 institucije, posebno na 124 dječja odjela u Hrvatskoj.

– Svi često mislimo da je samo smijeh lijek, nije baš uvijek, jer nekad su suze ono što nam treba, nekad su druge emocije ono što nam treba i tu klaun to jako dobro prepoznaje, posebno dobro se povezuje s djecom u bolnicama, kazala je Drusany u razgovoru s urednicom podcasta Psihologija uspjeha, Tanjom Pureta.

Drusany pojašnjava kako danas 30 klaunovadoktora djeluje u bolnicama i zdravstvenim ustanovama, u 12 domova za starije i nemoćne, u centrima za autizam, u rehabilitacijskim i odgojnim centrima… u ukupno 13 gradova. Upravo motivacija i nagrada svima u Crvenim nosovima, kažu, je donijeti osmijeh i životnu radost tamo gdje su prisutni tuga, strah i bol.

Na upit o načinu financiranja svih tih iznimnih aktivnosti, Drusany odgovara kako kao udruga žive od donacija, pri čemu najviše donacije primaju individualno od građana Hrvatske. Njih više od 20.000 nas doniraju na redovnoj bazi i to je naša osnova za održivost i za rad. Uz to, podržavaju nas tvrtke, kako financijskom pomoći, ali i kroz različite usluge. Stvarno donacija u novcu ili usluzi, donacija stručnih edukacija, volonterizam u tom dijelu rada – užasno puno nam znači za realizaciju niza projekata, naglašava Drusany.

Još jednom naglašava kako klaunovidoktori nisu doktori, već umjetnici, posebno educirani za rad s djecom, starijim i nemoćnima, djecom i odraslima s poteškoćama u razvoju. Klaundoktorski poziv znači stalnu edukaciju iz raznih područja – psihologije, komunikologije, bolničkih procedura, dakle puno predavanja koje nam stručnjaci drže kako bi se znali prilagoditi tom posebnom okruženju u koje dolaze, situacijama na koje mogu naići, pojašnjava Drusany. Cjelovit, vrlo informativan, autentičan i inspirativan razgovor poslušajte u streamu prvog poslovnog radija PoslovniFM, na podcast platformama Mixcloud i Spotify (u nastavku izravno linkovi) ili preuzmite za kasnije slušanje, kad god želite.

Pojašnjava kako je ideja krenula iz Amerike, gdje je prvi klaun doktor Michael Christensen pokrenuo 1986. godine taj program u bolnici u New Yorku. On je, inače, bio dugogodišnji klaun, a potaknuo ga je umirući brat koji mu je dao mali medicinski kovčežić i rekao da bi bila dobra uloga za njegov klaun karakter. I tako je sve krenulo, ta cijela ideja donošenja radosti, donošenja smijeha u bolnice djeci. Nakon toga se to proširilo i na Europu i u svijetu danas ima jako puno klaundoktorskih organizacija, pojasnila je Drusany.

Podijelila je sa slušateljima detalje iz istraživanja provedenog u Češkoj, u vezi programa Intenzivan osmijeh, koji se primjenjuje i u Hrvatskoj. Riječ je o programu u sklopu kojeg klaun pomaže djeci kad idu na različite, čak i bolne pretrage, koje su njima zastrašujuće ili kada idu na operaciju. Prisutnost klaunadoktora, pokazalo je istraživanje, smanjuje anksioznost, smanjuje stres kod djece, ali i mijenja raspoloženje i kod roditelja i kod djece, jer su zapravo svi bolje volje, smireniji, a često i s osmijehom zapravo odu na, kako kažu, putovanje i zapravo do tog trenutka uspavljivanja za neku operaciju su oni smireni, s nižom razinom stresa i anksioznosti, navodi izvršna direktorica Udruge.

Osim toga, kultura i umjetnost su također prostor za rad. Primjerice, umjetnost na recept, gdje su majci sa postporodiljnom depresijom zapravo propisali uključivanje u neku vrstu umjetnosti, pjevanje koje je njoj zapravo za dušu i za ozdravljenje puno pomoglo. Način na koji se može implementirati cijeli sustav umjetnosti unutar zdravstvenog sustava, unutar socijalnog sustava, su koraci dalje u društvu koje svakako možemo napraviti. Mislim da je naše društvo jako otvoreno, otvoreno za podršku, za pomoć, mi imamo najbolji dokaz, naše donatore koji su stvarno dio naše priče i koji to omogućuju, naglasila je Drusany.

Klaunovidoktori rade vrlo ozbiljan posao i nadopunjavaju sustav unutar države koji nije pokriven na drugi način, istaknula je na kraju razgovora za PoslovniFM Deniza Drusany.

Urednica i voditeljica: Tanja Pureta Foto: Darko Buković/PoslovniFM

Objavljeno 7. veljače 2025. Sva prava pridržana PoslovniFM.