Zagreb, 22. siječnja 2025. (GIA) – Hrvatska proizvodnja mlijeka ponovo se nalazi u velikim poteškoćama jer domaći proizvođači imaju veliki pritisak na otkupne cijene mlijeka, u odnosu na sve veći i izraženiji rast troškova proizvodnje. Otkupna cijena mlijeka u Hrvatskoj je u studenom prošle godine, u odnosu na studeni 2023. godine povećana tek 2 posto, čime je Hrvatska na dnu ljestvice u cijeloj EU, zajedno sa Portugalom, Finskom i Španjolskom. Prosječno je cijena otkupa mlijeka u EU u promatranom razdoblju narasla 17 posto, pri čemu je najveći rast cijena bio u Irskoj čak 46 posto, priopćeno je iz Hrvatske poljoprivredne komore.
„U promatranom razdoblju, dakle u godinu dana cijena svježeg kravljeg mlijeka povećala se u pojedinim zemljama, iz koje Hrvatska najviše, uvoz za primjerice 23 posto u Njemačkoj, 17 posto u Poljskoj i 12 posto u Mađarskoj. Tim velikim povećanjem farmeri u drugim EU državama su pokrivali vrlo velika povećanja troškova proizvodnje, a kod nas je to povećanje izostalo i proizvođači mlijeka su sad ponovo u poteškoćama. To povećanje je izostalo jer si vlasnici industrije mlijeka i dio managera mljekara u Hrvatskoj i dalje isplaćuju velike dobiti, a ne ulaže se u preradu i proizvodnju mlijeka“, ocjena je predsjednika Odbora za mljekarstvo Hrvatske poljoprivredne komore Igora Rešetara.
Prema službenim podacima u Hrvatskoj se broj isporučitelja u 2025 godini smanjio za 9 posto (oko 200 isporučitelja kravljeg mlijeka manje). Količina mlijeka isporučena u 2025 godini je bila 378.677.440 kg i zadržana je na razini isporuke iz 2023 godine, no u odnosnu na primjerice 2017. godinu u prošloj smo godini imali 100.000.000 kg manju isporuku mlijeka. Čak 98 posto mlijeka u 2025 godini je najvišeg razreda. U sektoru ovčjeg i kozjeg mlijeka je i dalje pad na godišnjoj razini od 5 do 7 posto.
Prema podacima EU Milk Price, prosječna otkupna cijena u EU za 100 kg mlijeka bila je 53,2 eura, dok je u Hrvatskoj iznosila 49,6 eura za 100 kilograma. Najviša cijena je na Cipru – 66 eura i Irskoj – 63,2 eura, a najniža u Portugalu – 45,6 eura, Letoniji – 45,7 eura i Slovačkoj – 45,8 eura.
„Hrvatska je po cijeni mlijeka opet pala u zadnju trećinu prosjeka, a da bi Hrvatska proizvodnja mlijeka ostala i preživjela moramo biti u prvoj trećini po cijeni mlijeka u otkupu kao što smo bili na početku 2024 godine. Samo ulaganje u proizvodnju i samodostatna proizvodnja može osigurati stabilnu opskrbu i cijene mlijeka i mliječnih proizvoda u trgovinama“, ističe Rešetar.
Izvor i foto: HPK
Objavljeno 23. siječnja 2025. Sva prava pridržana PoslovniFM.