Zagreb, 16. prosinca 2024. (GIA) – Američka, japanska i engleska središnja banka će donijeti odluku o referentnim kamatama u ovom tjednu. Dok se kod potonjih ne očekuju promjene, Federalne rezerve bi trebale sniziti na 4.5%, a objaviti će se i projekcije kamata za 2025. U četvrtak ćemo saznati revidirani podatak o američkom BDP-u za treći kvartal,  a u petak će biti objavljene i mjere inflacije u Japanu, odnosno PCE indeks u Americi.

U proteklom tjednu, S&P 500 volatilnost je porasla. Glavni dionički indeksi američkih burzi su pali, osim tehnološki intenzivnog Nasdaq-a, koji je blago porastao. Nvidia i Meta su vratili nešto dobitaka, ali su ostali članovi velikih 7 više nego kompenzirali. U klub kompanija vrijednih preko bilijun dolara prošlog je tjedna ušao Broadcom. Dionica ove firme je u petak skočila oko 20%, a tvrtka se bavi poluvodičima i softverskom infrastrukturom. CEO prognozira rast potražnje za AI čipovima kao glavni pokretač rasta do 2027. – što veliki institucionalni investitori u Nvidia AI market-u u kojem se nalazimo iznimno cijene.

Američka inflacija je došla unutar očekivanja uz bitnu i primjetnu iznimku mjesečne promjene proizvođačkih cijena (PPI) čije je očitanje od 0,4%, bilo duplo veće od očekivanja. Nije nemoguće da američki uvoznici rade na „bildanju” zaliha, kako bi izbjegli potencijalno negativne kratkoročne efekte uvoznih carina koje dolaze sa novom administracijom.

ECB je snizio kamate sukladno očekivanjima, a kineska potrošačka inflacija je očitana ispod konsenzusa. Kineski trgovinski suficit je iznenadio na bolje i iznosi 97,4 mlrd. dolara. Njemački neto izvoz je u listopadu podbacio sa 13 milijardi eura, što je pad za 50% u odnosu na siječanj 2024 (26 milijardi eura), a to je najniži trgovinski suficit za Njemačku još od kraja 2022. godine.

Preostala dva tjedna do kraja godine ne bi trebala biti presudna u ni jednom pravcu – odnosno konačni saldo mjeseca bi trebao biti pozitivan. Ako slučajno i bude negativan što bi bila iznimka od povijesnog pravila, pad ne bi trebao biti značajan. Dakle, u ovom trenutku nominalni prinosi glavnih indeksa su: S&P 500 (26,8%), Nasdaq (32,7%), Dow Jones (16,3%). Odlična godina za pasivne investitore i široko dioničko tržište u Americi. Bez ulaženja u komplikacije sa valuacijama i zaradama, treba reći da se značaj veličanstvenih 7 ne može dovoljno naglasiti.

Po običaju mješovit tjedan za obveznice u Europi, dok se u Americi krivulja prinosa na državne obveznice i trezorske zapise dodatno ustrmila, a prijelomno dospijeće je bilo ono od jedne godine. TLT, listirani fond duge duracije je tako prošlog tjedna izgubio 3.6% a obveznice investicijskog rejtinga duplo manje. Glavne azijske obveznice su poskupile, a primjetno je slabljenje large cap dionica u Kini prošlog tjedna. Large cap dionice u Kini su do danas ove godine ostvarile prinos od jako dobrih 29,6%, a glavni pokretač kupovnog sentimenta je bio najavljeni fiskalni stimulus.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je prošloga tjedna 0,9 posto, na 106,94 boda. Pritom je tečaj eura prema dolaru skliznuo 0,6 posto. Nafta je ojačala oko 3% ovog tjedna, a zlato i BTC nisu toliko daleko od povijesnih vrhunaca.

Izvor: hrportfolio.hr

Objavljeno 16. prosinca 2024. Sva prava pridržana PoslovniFM.